Doradztwo prawne coraz popularniejsze wśród przedsiębiorców

Dla pracodawców

Coraz więcej polskich firm decyduje się na profesjonalne doradztwo prawne. To krok w dobrą stronę, jak przekonują eksperci. Sprawdźmy, dlaczego rodzimi przedsiębiorcy zaczęli chętnie ufać specjalistom z dziedziny prawa zamiast własnej intuicji.

Doradztwo prawne – kiedy może Ci pomóc?

W obecnych czasach kompleksowa obsługa oraz wsparcie prawnicze stały się już nie tylko przywilejem, ale wręcz obowiązkiem. Prawo w Polsce jeszcze nigdy nie zmieniało się tak szybko, co wymusza na podmiotach gospodarczych często niemałe zmiany. Nadążanie za nimi nie jest proste – tym bardziej, jeśli się monitorować je samodzielnie. 

Monitoring oraz adaptacja nowych przepisów prawa – to najczęściej wymieniane przez przedsiębiorców powody, które zachęcają ich do skorzystania z doradztwa prawnego. Oczywiście nie jest to jedyne momenty, kiedy warto o tym pomyśleć. Pomoc specjalistów może również przy:

  • fuzjach i przejęciach
  • rozbudowanie firmy
  • zmianach własnościowych

Polskie firmy myślą globalnie

Coraz częściej polskie firmy korzystają z doradztwa prawnego Pwc.pl, ponieważ chcą otwierać się na klientów z zagranicy. Niejednokrotnie wymaga to modyfikacji wewnętrznych procedur oraz dokumentacji, tak by należycie chroniły interesy firmy. Skorzystanie z pomocy specjalistów ogranicza do minimum ryzyko popełnienia w tej kwestii błędów, na co zwracają uwagę sami prawnicy.

Z jakich usług prawnych najczęściej korzystają przedsiębiorcy, którzy chcą działać zagranicą? Przede wszystkim są to wszelkiego rodzaju opinie prawne na temat formy prowadzonej działalności – czy może być ona prowadzona na obecnej spółce, czy konieczne jest założenie nowej, spółki celowej. Dodatkowe konsultacje dotyczą także samych umów. Zadaniem prawników jest weryfikacja ich zgodności z przepisami prawa obowiązującymi za granicą.

Co ciekawe, wcześniej wiele z tych zadań przedsiębiorcy wykonywali sami. Na szczęście teraz dostrzegli oni korzyści z profesjonalnego outsourcingu i coraz odważniej decydują się na angaż zewnętrznej firmy, świadczącej usługi doradztwa prawnego.