logistyka magazynowa

4 filary skutecznej logistyki magazynowej

Dla pracodawców

W ciągu ostatniej dekady branża logistyczna doświadczyła kilku zakłóceń. Na przykład rozwój handlu elektronicznego spowodował, że wiele firm całkowicie zmieniło swoje strategie zarządzania łańcuchem dostaw i oprogramowanie logistyczne. Zmiany te będą prawdopodobnie kontynuowane w przewidywalnej przyszłości. Nowe technologie będą się nadal pojawiać, a istniejące staną się jeszcze bardziej powszechne. Aby zachować konkurencyjność, ważne jest, aby operacje magazynowe i logistyczne stale oceniały swoje systemy i procesy. To, co dziś działa dobrze, jutro, a nawet za miesiąc, może już nie działać. Aby pomóc Państwu przygotować się na przyszłość logistyki magazynowej, przedstawiliśmy cztery kamienie węgielne udanej logistyki magazynowej wraz z przykładami firm, które już je z powodzeniem wdrożyły.

Logistyka oparta na danych

Jednym z najważniejszych filarów udanej logistyki magazynowej jest podejście oparte na danych. Dane generowane przez magazyn i operacje logistyczne mogą pomóc w podejmowaniu lepszych decyzji, co doprowadzi do poprawy ogólnej wydajności. Podejście oparte na danych ma cztery kluczowe elementy:

  • Inwentaryzacja – Systemy zarządzania zapasami w magazynie zbierają dane o ilości i lokalizacji produktów w magazynie. Mogą one również pomóc w prognozowaniu, ile jednostek będzie potrzebnych do zaspokojenia przyszłego popytu. Jeśli w magazynie stosowany jest system kompletacji, taki jak wózek kompletacyjny lub system paletowy, będzie on również generował dane dotyczące wydajności kompletacji. Pomaga to w zwiększeniu wydajności, zmniejszeniu kosztów i reagowaniu na zmiany.
  • Operacje – systemy zarządzania operacjami zbierają dane dotyczące działań i przepływu pracy w magazynie, a także lokalizacji i stanu wyposażenia magazynu.
  • Logistyka – oprogramowanie logistyczne gromadzi dane dotyczące informacji o przesyłkach, w tym ich lokalizacji i statusu. Integruje się ono również z innym oprogramowaniem do zarządzania magazynem, dzięki czemu można zobaczyć pełny obraz łańcucha dostaw.
  • Klienci – systemy zarządzania magazynem mogą również pomóc w lepszym zrozumieniu potrzeb, preferencji i problemów klientów.

Automatyzacja zarządzania zapasami

Magazyny często muszą radzić sobie z kombinacją dużych wolumenów i krótkich czasów realizacji, co sprawia, że dokładne zarządzanie zapasami jest ciągłym wyzwaniem. Jednak wraz z szybkim rozwojem handlu elektronicznego, zarządzanie zapasami stało się jeszcze bardziej krytyczne. Aby poradzić sobie z tymi problemami, wiele magazynów sięga obecnie po zautomatyzowane systemy zarządzania zapasami. Zautomatyzowane systemy zarządzania zapasami są często wdrażane jako zintegrowana część systemów zarządzania magazynem. Systemy te mogą pomóc w lepszym planowaniu popytu, zmniejszeniu kosztów zapasów i poprawieniu dokładności ewidencji zapasów. Podczas gdy ręczne systemy inwentaryzacji mogą być skuteczne dla małych magazynów, często nie są w stanie skalować się z dużymi magazynami. Duże magazyny często mają setki, jeśli nie tysiące produktów. Aby dokładnie śledzić poziomy zapasów dla wszystkich tych produktów byłoby niezwykle czasochłonne i podatne na błędy, jeśli zrobić ręcznie.

Robotyka w logistyce i operacjach magazynowych

Magazyny i operacje logistyczne będą w coraz większym stopniu integrować robotykę z ich przepływem pracy. Dostawcy robotów jako usług rozwijają obecnie rozwiązania, które zautomatyzują wiele procesów magazynowych i logistycznych. Na przykład automatyzacja magazynu wykorzystuje robotykę do automatyzacji powtarzalnych zadań lub procesów. Robotyka magazynowa wykorzystuje robotykę do zarządzania zapasami, takimi jak pakowanie i rozpakowywanie produktów z magazynu. Zautomatyzowane pojazdy kierowane mogą być wykorzystywane do automatycznego transportu towarów pomiędzy różnymi magazynami i centrami dystrybucji. Mogą być również wykorzystywane do transportu towarów pomiędzy magazynem a klientem. Zautomatyzowane pojazdy kierowane są często używane w bardzo złożonych środowiskach magazynowych. Najlepiej sprawdzają się w środowiskach, w których występują wysoce przewidywalne operacje i duża ilość towarów.

Skuteczna rekrutacja i utrzymanie pracowników

W przyszłości magazyny i operacje logistyczne będą prawdopodobnie zatrudniać mniej pracowników. Nie oznacza to jednak, że nie odniosą sukcesu. Ważne jest, aby znaleźć odpowiednią równowagę pomiędzy poprawą efektywności a zadowoleniem klienta. Aby zachować konkurencyjność w przyszłości, ważne jest, aby rekrutować i zatrzymywać właściwych pracowników. Oznacza to znalezienie pracowników magazynowych o odpowiednim zestawie umiejętności, dopasowaniu kulturowym i aspiracjach zawodowych. Oznacza to również znalezienie sposobów na uczynienie miejsca pracy atrakcyjnym dla pracowników. Może to obejmować zapewnienie konkurencyjnych świadczeń, kultury i środowiska pracy lub możliwości rozwoju kariery. Możesz również znaleźć sposoby na zautomatyzowanie procesów, które nie muszą być wykonywane przez ludzi lub zatrudnić specjalistów do wykonywania pewnych zadań. Na przykład robotyka może pomóc w zautomatyzowaniu procesów zarządzania zapasami.

Wnioski

Logistyka magazynowa jest ważną częścią każdego biznesu, który wysyła produkty. Stosując się do czterech filarów udanej logistyki magazynowej, możesz zapewnić swoim klientom otrzymanie zamówień na czas i z jakością, jakiej oczekują.